Abaküs

‘Abaküs’ nedir

Bir abaküs, matematik fonksiyonlarını yerine getirmek için kullanılan çubuklar veya oyuklar boyunca kaymalı sayıcılar tarafından kullanılan bir hesaplama aracıdır. Ekleme, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerinin temel fonksiyonlarının hesaplanmasına ek olarak, abaküs kübik dereceye kadar olan kökleri hesaplayabilir.

Abacus ayrıca, Sydney Üniversitesi tarafından yayınlanan ve düzenlenmiş yarı yıllık bir muhasebe dergisidir. 1965 yılında basılan bu dergi, tüm muhasebe alanlarını kapsamaktadır.

‘Abaküs’ Tarihi

Hindu-Arap sayı sistemi 6. ya da 7. yüzyılda Hindistan’da icat edilmeden ve 12. yüzyıla gelindiğinde Avrupa’ya tanıtılmadan önce insanlar parmaklarıyla ve hatta tropikal kültürlerdeki ayak parmaklarıyla sayıldı. Daha sonra, daha büyük miktarlarda (on parmak ve ayak parmağı daha büyüktür) sayıldıkları için, insanlar toplanması için çakıl taşları, deniz kabukları ve dallar gibi küçük ve taşınması kolay eşyaları topladılar.

Ancak, mal ticareti yapan tüccarlar, aldıkları ve sattıkları pek çok malın sayımı için daha kapsamlı bir yönteme ihtiyaç duyuyordu. Abaküs, antik çağlarda icat edilen çok sayıda sayım cihazından biridir, ancak abaküsün ilk olarak Babillerin MÖ 2.400 kadar erken kullanıldığına inanılmaktadır. Abaküs, yüzyıllar önce Avrupa, Çin ve Rusya’da kullanılmıştır. Yazılı Hindu-Arap rakam sisteminin benimsenmesi. Hindu-Arapça sayı sistemi yaygın olarak kabul edildiğinde, abaci, bir sayıdaki bir sayının değerinin değerini belirlediği bir yer-değer sayımını kullanmaya uyarlandı. Standart sistemde, taban on, her yer, sağdaki yerin değerinin on katını temsil eder. İlk abaküsden beri abaksın fiziksel yapısı değişti, ama konsept neredeyse beş bin yıl yaşadı,

Hesaplama Cihazlarının Evrimi

Zamanla, sayım cihazları teknolojik gelişmeler nedeniyle gelişmeye devam etti. Örneğin, 1622’de, modern slayt kuralı icat edildi ve 1972’ye kadar Hewlett Packard HP-35 bilimsel hesap makinesinin slayt kuralını eskimiş olduğu zamana kadar yaygın olarak kullanıldı. Bu günlerde insanlar bilgisayarlarında ve cep telefonlarında hesap makinelerine güveniyorlar. Yine de, abaküs hala Asya’daki dükkan sahipleri ve Kuzey Amerika’daki Chinatowns’ın yanı sıra Doğu Avrupa, Rusya ve Afrika’nın bazı bölgelerindeki tüccarlar, tüccarlar ve tüccarlar tarafından kullanılan güvenilir bir araçtır.

Abaci’nin dünya çapında bir diğer popüler kullanımı, özellikle çarpma, çocuklara aritmetik öğretmektir; abaküs, çarpım tablosunun ezberden ezberlenmesinin yerini alabilir.

Ek olarak, görme bozukluğu nedeniyle hesap makinesini kullanamayan kişiler bir abaküs kullanabilir. Kör çocuklara genellikle matematik öğrenmek ve kağıt ve kalem yerine ikame yapmak için abaküs kullanmaları öğretilir.

Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
0 (0 votes)
BarkodSis İndir