Baidu Nedir?

Baidu, Çin’in en büyük internet arama motoru şirketi ve ABD’de Google’ın eşdeğeri. Baidu, Google’a benzer ve benzer ürünler ve hizmetler sunuyor, ancak odak noktası, arama pazarının çoğunu kontrol ettiği Çin’dir. Baidu, Çin yasalarına göre arama sonuçlarını ve diğer içerikleri sansürlemektedir. Baidu Cayman Islands’da tescil edilmiştir ve Nasdaq’da BIDU sembolü altında listelenmiştir.

Baidu’yu Anlamak

Baidu, haritalar, haberler, video, ansiklopedi, antivirüs ve internet TV gibi çeşitli ürünler sunmaktadır. Baidu dünyadaki en büyük 2. arama motoruna sahip ve Çin’in arama motoru pazarındaki pazar payının % 75’ine sahip . Aralık 2007’de Baidu, NASDAQ-100 endeksine giren ilk Çin şirketi oldu. YCharts’a göre , Haziran 2018’de şirketin 90 milyar ABD dolarına yakın bir piyasa değeri vardı .

Baidu, Google’a benzer bir sistemle reklamlardan kazanç elde eder. Reklamverenler, reklamlarının görüntülenmesini tetikleyecek anahtar kelimeler için teklif verir. Reklamverenler ayrıca arama sonuçlarında öncelikli yerleşim için ödeme yapabilir. Baidu’nun rakipleri Google Hong Kong, Yahoo! Çin, Microsoft Bing ve diğer bölgesel oyuncular.

Baidu, Inc.’in tarihçesi

Baidu, Inc. 18 Ocak 2000 tarihinde kuruldu ve Robin Li ve Eric Xu tarafından kuruldu. İnternet ile ilgili hizmetler, ürünler ve yapay zeka sağlayan bir Çinli çok uluslu teknoloji şirketidir. Şirket, Pekin’in Haidian Bölgesi’nde yer almaktadır. Dünyanın en büyük AI ve internet şirketlerinden biridir.

Çin’in arama motoru pazarı, ABD’den sonra 14,9 milyar ABD doları pazar büyüklüğüne sahip dünyadaki en büyük ikinci pazar . China Whisper’e göre, bu pazarın 2015’e göre ortalama küresel büyüme oranının iki katı,% 32’nin üzerinde bir büyüme göstermesi bekleniyor.

Baidu’nun Uygulama İşletmesi

Baidu’da ayrıca, dünya çapında 2 milyardan fazla aktif kullanıcıya uygulama ve hizmet sağlayan DU Group veya DU Apps Studio adı verilen bir Global İşletme Birimi bulunmaktadır. Baidu App Store ve Shouji Baidu, indirilebilir içerik ve uygulamaları barındırır ve şirketin reklam platformuna DU Reklam Platformu adı verilir.

Apollo Project, dünyanın önde gelen özerk sürüşü ve Baidu’nun küresel ortaklarla birlikte çalıştığı AI programıdır. Proje, 2018’den bu yana 100’den fazla küresel ortağı olan en büyük ortak gruplarından birini temsil ediyor. Katılımcılar arasında Microsoft, Intel , Nvidia,  Daimler AG , ZTE, Grab, Ford, Hyundai ve Honda gibi büyük isimler var  .

Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
0 (0 votes)
BarkodSis İndir