Barkod sistemi nasıl çalışır?

Kimlik kartlarından, belgelerden, süpermarketten satın aldığınız ürünlere kadar her yerde barkodlar görüyorsunuz. Çizgiler, çubuklar ve boşluklar içeren görüntüler tanımlama amacıyla neredeyse her şeydedir. Sayıları ve diğer sembolleri temsil eder.

Barkod çok basit ama çok kullanışlı görünüyor. Üretim kodu ve son kullanma tarihi gibi özel ürün verisi işlevine sahiptir.

Barkod Uygulaması

Barkod, bir barkod okuyucu ile eşleştirildiğinde verimliliği ve hızı artırabilir. Okuyucu görüntüyü taramak ve ürün stok verileri olarak bilgisayar verilerine dönüştürmek için lazer ışınları kullanır.

Çoğu kişi süpermarketlerde veya perakende mağazalarında barkodları ve barkod okuyucuları görür. Ancak, barkodun işlevleri sadece bununla sınırlı değildir. Barkodlar, takip amacıyla envanteri kaydetmeye, bir kitaba göz atmaya veya hayvanları izlemeye yardımcı olur.

Bu arada, perakende mağazalarda bilgisayarlarla çalışan barkod okuyucular sıklıkla görülür. Yine, bununla sınırlı değil. Barkodlu okuyucular envanterle ilgili etkinliklerde de çalışır.

Barkod Sistemi ve Varlık Takibi

Dayanıklı barkod etiketleri genellikle ürüntakibi için kullanılan endüstriler için en iyi seçimdir. Buradaki barkod sistemi, bir ürün etiketi, depo etiketi ve hizmet envanter etiketi olarak işlev görür. Bazı durumlarda, barkodlar benzersiz tanımlama etiketleri (UID) olarak çalışır.

Stok takibi, kontrolde verimliliği en üst düzeye çıkarır ve şirketin ürün kaybını en aza indirir. Bu amaçla, şirket gerçek zamanlı işlemler için bilgisayar, barkod, barkod okuyucu ve stok yönetimi yazılımı içeren bir set kullanabilir .

Barkod sistemi, kolay veri toplama ve stok takibi için ana anahtardır. Perakende, proje adları, ürünkategorileri ve diğerleri dahil olmak üzere işletmeniz için önemli bilgileri depolar.

Barkod ve barkod okuyucular, şirketin stokları daha hızlı ve doğru bir şekilde hesaplamasına ve izlemesine yardımcı olur. İnsan hatalarını en aza indirir.

Barkod Sistemini Kullanmanın Yararları

Şirketiniz barkod sistemini uygulamaya başlarsa, birçok kolaylığın keyfini çıkaracaksınız. Barkodlar operasyonel verimliliği arttırır, daha iyi müşteri hizmeti sağlar ve iş yönetimi süreçlerinin net bir görünürlüğünü sağlar.

Diğer faydaları:

  • Barkodlar veri girişi hatalarını azaltır. Tarama işlemi hızlı ve güvenilirdir. Elle yapmak daha iyidir.
  • Barkod sistemi kullanmak çalışanların eğitim süresini azaltır. Barkod sisteminin nasıl çalıştığını anlamak zor değildir.
  • Barkod tasarımı ve baskısı ucuzdur.
  • Barkodlarla, envanter kontrolü daha iyi hale gelir çünkü konumu bulmak ve miktarı hesaplamak için daha hassas ve daha hızlıdırlar.
Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
0 (0 votes)
BarkodSis İndir