Bitcoin İle Ödeme Hizmetleri Kredi Kartlarına Benzer mi?

En popüler şifreleme para birimi olan Bitcoin , bazıları tarafından İnternet’in güvenli parası olarak adlandırılmıştır. Uygun uyarıları kullanarak, herhangi biri bitcoin hesaplarına veya cüzdanlarına bağlı herhangi bir hassas bilgiyi açığa vurmadan herhangi birine ödeme yapabilir veya alabilir. Litecoin ve Ripple gibi diğer kripto para birimleri de işlemlerde bir artış görüyor.

Bitcoin ve diğer sanal para birimlerinin giderek daha fazla kabul görmesi üzerine çok sayıda şirket, birçok işletme şifreli ödeme yapan ve alan ödemeyle ilgili hizmetler sunmaya başladı.

Bu bitcoin ödeme hizmetleri sayesinde, köşedeki kafede bir cep telefonu için dükkanın QR kodunu cep telefonunuzdan tarayarak ya da Dell gibi büyük ve yerleşik bir kuruluştan yüksek kaliteli bir dizüstü bilgisayar satın alarak ödeme yapabilirsiniz. Bitcoin.

Bu makalede, bitcoin ödeme hizmetlerinin nasıl çalıştığı, avantajları, kullanıcıların bilmesi gereken ilgili maliyetler ve bu hizmetlerin geleneksel döviz kuru bazlı ödeme sistemleri için bir tehdit olup olmadığı açıklanmaktadır.

Bitcoin Ödeme Hizmeti nedir?

Özetle, bitcoin ödeme hizmetleri veya bitcoin tüccar hizmetleri, tüccarların ve işletmelerin satılan mal veya hizmetler için bireylerden bitcoin cinsinden ödeme almalarını sağlar.

Bitcoin’lere bazı standartlarla birlikte standart bir kredi kartı veya bankamatik kartı ödeme hizmetinin işlenmesine benzer şekilde çalışır.

Örneğin, bir satın alma işlemi yapmak için bir Walmart mağazasını ziyaret edin, kasada Amex veya Visa kredi kartınızı kaydırın ve gerekli ödemeyi yapmak için PIN numarasını girin. Benzer şekilde, Walmart web sitesinde çevrimiçi bir satın alma yapabilir ve web sitesinin ödeme sayfasına ayrıntıları girerek aynı kredi kartını kullanarak ödeme yapabilirsiniz.

Her iki durumda da (mağaza içi tokatlama makinesi veya çevrimiçi web portalı), perde arkasında, ödeme yapmak için kredi kartınızın kimlik doğrulamasını ve işleme alınmasını sağlayan bir ödeme hizmeti sistemi çalışır. Ödeme hizmeti, ödemenin gerekli ayrıntılarının güvenli bir şekilde kaydedilmesini ve iletilmesini, kimlik bilgilerinin doğrulanmasını, paranın hesabınızdan Walmart’a aktarılmasını ve ilgili tüm paydaşlara bir onay verilmesini sağlar.

Bitcoin ödeme hizmetleri benzer şekilde çalışır. Bitcoin ödemelerinin işlenmesi için ödeme yapan ve alıcı arasında bir ara katman olarak hareket ederler, bu da işlemin blockchain genel muhasebe defterine kaydedilmesini içerir .

Tüccarların hem çevrimiçi hem de fiziksel yerlerde bitcoin ödemelerini, alıcı veya satıcı olmadan arka planda yürütülen bitcoin ödemelerinin karmaşık arka plan süreci hakkında endişelenmesine izin vermesine izin veriyorlar.

Bitcoin Ödeme Hizmeti Nasıl Çalışır?

Tüm popüler bitcoin ödeme hizmetleri, satıcılara bitcoin ödemelerini kabul etmeleri için birden fazla ortam sunar. Shopify, PrestaShop ve Magento gibi e-ticaret platformlarıyla entegrasyon gibi çeşitli platformlar için çözümler; Soft Touch ve DC POS gibi mağaza içi satış noktası (POS) sistemleri üzerinden ödeme için ; ve Host Bill ve Invoice Ninja gibi popüler faturalandırma ve muhasebe çözümlerinden doğrudan ödemeler için.

Biri, NationBuilder ve Targeted Victory gibi donör hizmetleriyle entegrasyonu da içeren bu hizmetler aracılığıyla bitcoinlerde bağış kabul etmeye yönelik çözümler de bulabilir. Uygulama geliştiricileri Android SDK ve iOS SDK’da ve Java, Perl ve PHP gibi programlama dillerinde uygulamaları ve portalları aracılığıyla bitcoin ödemelerini kabul etmelerini sağlayan hazır işlevler ve kod kitaplıkları bulabilir.

Temel olarak, bitcoin tüccarlık hizmetlerine kaydolan herkes, dünyanın her yerinden her türlü işlem aracı yoluyla müşterilerden bitcoin ödemeleri almaya başlayabilir. Bir Afrika ülkesinde parlak bir çocuk harika bir Android uygulaması geliştirebilir ve Andoid SDK ile entegre bitcoin ödemesini kullanarak küresel kullanıcılardan bitcoin ödemeleri alabilir; veya İtalya’nın önde gelen bir restoranı olan İtalya, müşterileri tarafından bitcoin ödemeleri almak için Bitcoin ödeme etkin Soft Touch POS’u kullanabilir.

Adımlar bakımından, aşağıdaki iş akışı yürütülür.

Müşteriniz kasada bitcoin cinsinden ödeme yapmayı tercih eder (mağaza içi, web’de veya uygulama içi), işlem sırasında geçerli olan kilitli döviz kurundaki tutarı öder, bitcoin ödeme hizmeti anında volatilite riskini ortadan kaldırarak seçtiğiniz para birimine bitcoin aldım, para hesabınıza eklenir ve biriken hesap eşik limitini aştığında nihayet belirlenen banka hesabınıza belirlenir.

Bir tanesi bitcoin’leri fiat para birimleri ile değiştirmek yerine kendi cüzdanlarına koymayı bile tercih edebilir.

Hizmet ayrıca, işlemin doğrulanması ve kamu defterine kaydedilmesi için gerekli bilgileri blok zinciri ağına güvenli bir şekilde gönderir.

İşlemleri doğrulayan ve blok zincirine ekleyen madenciler, bir bitcoin madenci ücreti alıyorlar. Bu ücret ödeme hizmetine gitmez, ancak madencileri doğrulama ve onaylama için yaptıkları işler için ödüllendirmek için verilir.

BitPay’in madenci ücreti detaylarına göre , “Çoğu gerçek bitcoin cüzdanı, tüm giden işlemlerde bitcoin madenci ücreti içerir” ve “yüksek bitcoin ağ talebi ve sınırlı bitcoin ağ alanı nedeniyle çok yüksek” olabilir.

Bitcoin Ödeme Hizmetlerinin Avantajları

Standart bir kredi kartı ödemesine kıyasla, bitcoin ödemeleri düşük işlem maliyetleri nedeniyle nispeten daha ucuzdur. BitPay gibi bir ödeme servisi, fiat para kredi kartı işlem hizmeti tarafından tahsil edilen% 2 ila% 3 ile karşılaştırıldığında, satıcıya% 1’lik sabit bir takas ücreti alır.

Bitcoin ödeme hizmetleri, dünyanın herhangi bir yerinden, herhangi bir cep telefonundan veya bilgisayardan herhangi bir miktarda bitcoin’in, tüccarın tercih ettiği bir para biriminde tüccar hesabına sorunsuz bir şekilde aktarılmasını sağlayan sınırsız bir ödeme ağına izin verir.

Bitcoin ödeme hizmetleri, bitcoin ve fiat para birimi arasındaki yüksek dinamik döviz kurlarında şeffaflığı koruduğunu iddia ediyor.

Bu hizmetleri kullanarak, bir tüccar, küresel ödemeleri kabul etmek için çeşitli ortamlar elde etmekle kalmaz, aynı zamanda kripto para birimlerinin sanal dünyasında, ödemeleri almak için çok daha güvenli, şeffaf ve güvenilir olan güvenilir ve özgün bir kimlik kazanır.

Tek bir bitcoin cüzdanına doğrudan ödeme yapmanın istendiğini hayal edin, ödemenin yerleşik bir ödeme servis sağlayıcısı ağı üzerinden işlendiğini görünce – bir müşteri bu işlemin devam etmesini daha güvenilir bulur. Bir işletmenin bu tür hizmetlerden elde ettiği katma değer budur.

Dip Not

Teknolojik gelişmeler ve yeni tekliflerin evrimi ortaya çıkmaya devam edecektir. Bitcoin teknolojisini benimseyen ve onlarca yıllık eski markalarını kullanarak benzer hizmetler sunan geleneksel ödeme hizmetleri ile bir kazan-kazan durumu elde edilebilir. Diyor ki: “Onları yenemezsen, onlara katıl!”

Kripto para birimleri ve İlk Para Tekliflerine (“ICO”) yatırım yapmak oldukça riskli ve spekülatiftir ve bu makale Investopedia veya yazarın kripto para birimleri veya ICO’lara yatırım yapması için bir öneri değildir. Her bireyin durumu benzersiz olduğundan, herhangi bir finansal karar vermeden önce her zaman nitelikli bir uzmana danışılmalıdır. Investopedia, burada yer alan bilgilerin doğruluğu veya zamanında olduğuna dair hiçbir beyanda bulunmaz veya garanti vermez. Bu makalenin yazıldığı tarih itibariyle yazarın kripto parası bulunmamaktadır.

Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
0 (0 votes)
BarkodSis İndir