Finansal Modelleme

Finansal Modelleme Nedir?

Finansal modelleme, gelecekteki bir olayın veya kararın etkisini hesaplamak için kullanılabilecek bir şirketin gider ve kazançlarının bir özet çizelgesini oluşturma sürecidir.

Finansal bir model, finansal sistemde şirket yöneticileri için birçok kullanım alanına sahiptir. Finansal analistler, sıklıkla bir şirketin hisse senedi performansının gelecekteki olaylardan veya yürütme kararlarından nasıl etkilenebileceğini analiz etmek ve tahmin etmek için kullanır .

Finansal Modellemenin Temelleri

Finansal modelleme, bir şirketin işlemlerinin bir kısmının veya tamamının sayısının temsilidir.

Bu tür modellerin karar verme araçları olarak kullanılması amaçlanmıştır. Şirket yöneticileri maliyetleri tahmin etmek ve önerilen yeni bir projenin kazancını yansıtmak için kullanabilirler. Finansal analistler, bir ekonomik politika değişikliğinin veya başka bir olayın bir şirketin hissesi üzerindeki etkisini tahmin etmek için bunları kullanır.

Finansal modeller, bir işletmenin değerlemesini tahmin etmek veya işletmeleri sektördeki eşleriyle karşılaştırmak için kullanılır. Ayrıca çeşitli senaryoları test etmek, yeni projelerin maliyetini hesaplamak, bütçelere karar vermek ve kurumsal kaynakları tahsis etmek için stratejik planlamada kullanılırlar.

Finansal modellere örnek olarak iskonto edilmiş nakit akışı analizi, duyarlılık analizi veya ayrıntılı değerlendirme yapılabilir.

Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
0 (0 votes)
BarkodSis İndir