Finansal Muhasebe ve Yönetim Muhasebesi

Finansal muhasebe ve yönetim muhasebesi, muhasebe disiplininin en büyük dört şubesinden ikisidir ( vergi muhasebesi ve denetim diğerleridir). Yaklaşım ve kullanımdaki birçok benzerliğe rağmen, ikisi arasında önemli farklılıklar vardır. Bu farklılıklar uyum, muhasebe standartları ve hedef kitlelere odaklanır.

Her İki Muhasebe Uygulamasının Temel Amaçları

Yönetim muhasebesinin temel amacı, bir şirketin iç kullanımı için faydalı bilgiler üretmektir. İşletme yöneticileri, stratejik planlamayı teşvik eden, gerçekçi hedefler koymalarına yardımcı olan ve şirket kaynaklarının etkin bir şekilde yönlendirilmesini teşvik eden bilgiler toplar.

Finansal muhasebesinin de bazı içsel kullanımları vardır, ancak şirket dışındakileri bilgilendirmekle daha fazla ilgilidir. Mali muhasebe yoluyla üretilen kesin hesaplar veya finansal tablolar , şirketin ticari performansını ve mali sağlık durumunu ifşa etmek için tasarlanmıştır. Bir şirketin yönetimi için yönetim muhasebesi oluşturulursa, yatırımcıları, alacaklıları ve endüstri düzenleyicileri için finansal muhasebe oluşturulur .

Geçmiş ve Mevcut Kullanım

Finansal muhasebe yoluyla oluşturulan bilgiler tamamen tarihseldir; finansal tablolar belirli bir süre için veri içerir. Yönetim muhasebesi geçmiş performansa bakar ve iş tahminleri oluşturur . İş kararları bu tür muhasebe tarafından bilgilendirilmelidir.

Yatırımcılar ve alacaklılar sık ​​sık kendi tahminlerini oluşturmak için finansal tablolar kullanırlar. Bu şekilde, finansal muhasebe tamamen geriye dönük değildir. Bununla birlikte, ifadelerde gelecekteki tahminlere izin verilmez.

Düzenleme ve Tekdüzelik

Finansal muhasebe ile yönetim muhasebesi arasındaki en büyük pratik fark, yasal statüleri ile ilgilidir. Yönetim muhasebesi yoluyla oluşturulan raporlar sadece dahili olarak yayınlanmaktadır. Her şirket kendi sistemini ve yönetim raporlarına ilişkin kuralları oluşturmakta özgürdür. Bu, raporları düzenleyen merkezi bir sistem olmadığı anlamına gelir ve ihtiyacınız olanı bulmak genellikle daha uzun sürebilir.

Buna karşılık, finansal muhasebe raporları, özellikle gelir tablosu , bilanço ve nakit akışı tablosu olmak üzere yüksek düzeyde düzenlenmektedir . Bu bilgiler kamu tüketimi için yayınlandığından ve yatırımcılar tarafından büyük oranda öngörüldüğü için, şirketlerin nasıl hesap yaptıklarına, rakamların nasıl rapor edildiğine ve bu raporların hangi sırayla yapıldığına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bu tek biçimlilik sayesinde, yatırımcılar ve borç verenler şirketleri doğrudan mali tablolarına göre karşılaştırırlar. Ayrıca, dış bilgi akışının tutarlılığını ortaya koyan finansal tablolar düzenli bir şekilde yayınlanmaktadır.

Rapor Detayları

Çeşitli nedenlerden dolayı, finansal muhasebe raporları toplanma, kısa ve genel olma eğilimindedir. Bilgi aynı anda daha şeffaf ve daha az açıklayıcıdır. Bu normalde yönetim muhasebesi için geçerli değildir, çünkü her şirket için belirli bir yolla yapılması gereken birçok neden vardır. Örneğin, raporu incelemek isteyebilecek orta-düşük seviyedeki çalışanları kızdırmamak için şirket içi düşük primleri rapor etmek isteyebilirsiniz.

Yönetim muhasebesi raporları oldukça ayrıntılı, teknik, özel ve genellikle deneyseldir. Firmalar her zaman rekabetçi bir avantaj aramaktadırlar, bu nedenle dış taraflarla ilgili bilgi veren veya kafa karıştırıcı görünebilecek çok sayıda bilgiyi incelerler.

Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
0 (0 votes)
BarkodSis İndir