Mobil Cüzdan

Mobil Cüzdan Nedir?

Mobil cüzdan, ödeme kartı bilgilerini mobil cihazda depolayan sanal bir cüzdandır. Mobil cüzdanlar, kullanıcının mağaza içi ödeme yapması için uygun bir yoldur ve mobil cüzdan servis sağlayıcısında listelenen satıcılarda kullanılabilir.

Mobil Cüzdanı Anlamak

İşletme-tüketici ilişkisi hızla dijitalleşiyor. Gönderen e-ticaret platformlarından için robot danışman , işletmeler müşterilerine sürekli değişen ihtiyaçlarını ve cep telefonları ve cihazların kullanımının artmasıyla karşılamak için faaliyet yolunu değiştirmektedir. Finans sektöründe, dijital platformlar ve çözümler sunan ve Fintech sektörünün bir üyesi olarak tanınan şirketler ortaya çıkıyor . Gelişmekte olan bu şirketler, düşük maliyetle kolayca erişilebilecek yıkıcı araçlar ve hizmetler yaratmaktadır. Finans sektörünün yeniliklerle dolu bir alanı ödemeler sektörüdür. Akıllı telefonlar, tabletler veya akıllı saatler gibi mobil teknolojiyi kullanan şirketler ve kullanıcılar, mobil cüzdan gibi cihazlar kullanarak çevrimiçi ve çevrimdışı işlemlere uyum sağlıyor.

Mobil cüzdan, bir akıllı telefona yüklenebilecek bir uygulama veya bir akıllı telefonun mevcut bir dahili özelliğidir. Mobil cüzdan, kredi kartı, banka kartı, kupon veya ödül kartı bilgilerini saklar. Uygulama yüklendikten ve kullanıcı ödeme bilgilerini girdikten sonra, cüzdan bu bilgiyi bir numara veya anahtar, QR kodu veya sahibinin bir resmi gibi kişisel bir kimlik formatını saklanan her karta bağlayarak saklar .

Bir kullanıcı bir satıcıya ödeme yaptığında, mobil uygulama cihazlar arasında iletişim kurmak için radyo frekanslarını kullanan yakın alan iletişimi (NFC) adı verilen bir teknolojiyi kullanır. NFC, ödeme bilgilerini satıcının POS (hizmet noktası) terminaline iletmek için kullanıcı için oluşturulan kişisel kimlik formatını kullanır . Bilgi aktarımı genellikle, kullanıcı mağazanın NFC okuyucusu üzerinde NFC özellikli bir mobil cihaz el salladığında veya bulundurduğunda tetiklenir.

Tüm akıllı telefonlar veya mobil cihazlar, iPhone cihazı da dahil olmak üzere NFC teknolojisine sahip değildir. İPhone kullanıcıları için, mağaza içi ödeme yapmak için mobil cüzdanlarını kullanmanın alternatif yolları vardır. PayPal’ın mobil cüzdanı, kullanıcıların ödeme sırasında cep telefonu numaralarını kullanarak ödeme yapmalarını sağlar. Telefon numarası, işlemin onaylanabilmesi için kullanıcının PayPal hesabına bağlı olmalıdır. PayPal telefon numaralarını kullanırken, diğer mobil cüzdanlar kullanıcı için tanımlanabilir diğer kişisel özellikleri kullanır. LevelUp mobil cüzdan kasada taranabilen QR kodlarını kullanır . Eski kare cüzdan, kullanıcının veya görevli tarafından kolayca doğrulanabilen kullanıcının görüntüsünü kullandı.

Kimlik hırsızlığı gibi hileli faaliyetlerin mobil cüzdanlarla başlatılması daha zordur. Bir kullanıcının kredi kartı kolayca çalınabilir veya çoğaltılabilirken, akıllı telefonların çalınması kolay değildir. Yüklenen bir erişim şifresi veya parmak izi kontrolü varsa, çalınan bir akıllı telefona erişmek zor olabilir. Mobil cüzdanlarda ayrıca şifreli anahtarlar bulunabilir. Mobil cüzdanlar ayrıca günlük işlem hacmi yüksek olan perakende şirketleri için de yararlıdır çünkü mobil cüzdanlar bekleme ve ödeme zamanlarını azaltmaya yardımcı olur. Bu, hem müşteriler hem de işletmeler için bir kazan-kazandır.

Mobil cüzdanlar fiziksel cüzdanların sayısallaştırılmış bir versiyonu olduğundan, fiziksel cüzdanda saklanan hemen hemen her değerli kart, ehliyet, sosyal güvenlik numarası, sağlık bilgi kartları, sadakat kartları, otel anahtar kartları ve otobüs gibi mobil cüzdanlarda da saklanabilir. tren bileti.

Mobil ve Dijital Cüzdanlar

Dijital cüzdanlar genellikle mobil cüzdanlarla birbirlerinin yerine kullanılır. Ancak, her ikisi de ödeme bilgilerini saklarken, farklı şekilde uygulanırlar. Dijital cüzdanlar çoğunlukla çevrimiçi işlemler için kullanılır ve mutlaka mobil cihazlarda kullanılamaz. Mobil cüzdanlar, mağaza içi alışveriş yaparken fiziksel cüzdan taşımayı tercih etmeyen insanlar tarafından kullanılır. Bu nedenle, bu cüzdanların mobil ve taşıması kolay platformlarda kullanılması gerekir. Apple Pay, Samsung Pay ve Android Pay, elde taşınır veya giyilebilir bir cihaza kurulabilecek mobil cüzdanlara örnektir . Düzenli bir PayPal hesabı dijital bir cüzdan şeklidir, ancak mobil ödeme hizmetleri ve mobil cihazlarla birlikte kullanıldığında mobil bir cüzdan olarak işlev görür.

Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
0 (0 votes)
BarkodSis İndir