Perakende Sektöründe Envanter Kontrolü

Perakende sektöründe envanter kontrolü nasıl yapılır ? Ambardan tedarik zincir yönetiminden ana cadde’deki küçük işletmelere kadar, amaç müşteri memnuniyetinden ödün vermeden maliyetleri en aza indirip karlılığı maksimize etmektir. Bir tarafa ya da diğerine ağırlık vermek, işinizi olumsuz yönde etkileyebilecek bir dengesizlik yaratacaktır. Fazla stok tutmak nakit akışınız ve giderlerinizi etkileyebilir ve çok fazla iş kaybetmenize neden olabilir.

Pek çok perakendecinin hoşuna gitmeyen ve biraz zorlayıcı bir görev olmasına rağmen, işinizin başarısı için uygun stok yönetimi önemlidir. Pazarlama çabalarınız ne kadar iyi olursa olsun veya personeliniz ne kadar güler yüzlü olursa olsun, müşterilerinize aradıkları ürünün tükendiğini söylemek ister istemez müşterileri farklı alışveriş yerlerine yönlenmesine neden olacaktır.

Bir şirketin envanteri nasıl analiz edilir başlık yazımızda uzman ipuçları bulabilirsiniz.

Satış Sisteminin Bir Noktası

İşletmenizde envanter kontrolüne başlamadan önce, iş için uygun araçlara sahip olmanız gerekir. Bu durumda, perakendeciler ve restoranlar için envanter yönetimi yeteneklerine sahip satış noktası (POS) yazılımına ihtiyacınız olacaktır.

Çekiç ve çivi olmadan bir en inşa edemezsiniz değil mi ? Bu nedenle, ilk etapta izlemek için doğru araçları kullanmıyorsanız envanteri kontrol etmeyi bekleyemezsiniz. BarkodSis ile, envanter maliyetlerini ve toplam ürün miktarlarını takip edebilirsiniz. Böylece en popüler ürünleriniz devamlı stoklarınızda olur. Ham maddeleri takip edebilir, hatta en iyi ve en kötü satan ürünlerle ilgili raporlar alabilirsiniz.

Bu güçlü envanter yöntemi yazılımı doğrudan Hızlı satış programı ile entegre çalışır. Böylece stok seviyeleri otomatik olarak satış yaptığınızda azalır – gerçek zamanlı envanter. T-shirt veya biftek satıyor olun, bir barkod sistemi iş mantığı ve gerçek zamanlı ticari işlemlerin buluştuğu temas ve kesişme noktası olarak hizmet eder.

Envanter Yönetim Teknikleri

İş için doğru araçlara sahip olmanın yanı sıra, stok kontrolünü optimize etmek için bazı envanter yönetimi teknikleri uygulamanız gerekir. Barkod sisteminiz, bu envanter kontrol teknikerinden bazılarını uygulamak için kullanabileceğiniz çok değerli bir veri havuzu olacaktır.

Envanterinizi kontrol altında tutmanın birkaç yoluna bir göz atalım.

Teslim Süresi

Sürecin başlangıcından sonuna kadar geçen süredir. Bir satıcı veya tedarikçi ile bir satın alma siparişi verdiğinizde (başlangıç), teslim süresi, mağazanızda bu stok kalemlerini almak (sonlandırmak) için gereken süredir.

Tedarikçileriniz ürünlerin teslimatından sorumlu olduğundan, teslimat süresine dair sağlam bir anlayışa sahip olmanız önemlidir. Aynı satıcıdan farklı ürünlerin farklı teslim sürelere sahip olabileceğine dikkat etmek de önemlidir; Her tedarikçi için alternatif bir planınız olması önemlidir.

Öngörme

İhtiyaç duyduğunuzda ihtiyacınız olanı bilmek, envanter seviyelerini kontrol etmek için gereklidir.  Birkaç yıldır işin içindeyseniz, ürün ihtiyaçlarınızı tahmin etmenin en iyi yolu, barkod sisteminizden envanter kayıtlarını ve geçmiş verilerini kullanmaktır.

Örneğin, sezonun ilk yaz envanter alımını yapmak üzereyiz. En çok satan ürünlerinizin geçen yazdan ne olduğunu görmek ve mevcut satın alma siparişiniz için bir başlangıç noktası olarak hizmet verebilmek için POS arka ofisinizde ürüne göre satış raporu alabilirsiniz.

First-in, First-out (İlk giren ilk çıkar) FIFO yaklaşımı özellikle yiyecek ve içecek, çiçek, makyaj ve hatta ilaç gibi bozulabilir ürünlerle uğraşan işletme sahipleri için önemlidir. Onları satmadan bozulan atıl ürünler kâr marjlarınızı daraltacaktır.

Bir perakende mağazasının veya bir restoranı yönetirken, FIFO’yu uygulamanın en iyi yolu, ilk gelen ürünleri rafın ön tarafına yerleştirmektir.

Fiziksel Envanter Denetimi

Bu görevin zorunlu olduğunu bilmelisiniz. Envanter yönetiminin en acı verici ve en sıkıcı işidir – fiziksel stok sayımı. Tüm işletme sahiplerinin veya yöneticilerinin tahammül etmesi gereken bir zorluktur.

Fiziksel olarak elinizde olmayan ürünleri satamayacağınız için, yılda bir veya iki kez bir fiziksel envanter sayımı yapılması şarttır. İyi haber BarkodSis programının mevcut stoklarınız ile gerçek stoklarınızı karşılaştırabilmesidir. Bu ürün miktarları arasındaki fark bizi bir sonraki noktaya taşıyacaktır.

Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
0 (0 votes)
BarkodSis İndir