Pos Sistemi Nedir?

Satış noktası (POS) sistemi, müşterilerinize şirketiniz tarafından sunulan mal veya hizmetlerin ödemesini yaptığı yerdir.

Satış noktası sistemleri, müşteri ile şirket arasındaki ticari işlemin tamamlanmasını sağlayan sistemlerdir. POS sistemi, çeşitli ödeme terminalleriyle bağlantılı ve barkod tarayıcılardan başlayıp kartlı ödeme terminalleriyle biten farklı donanım özellikleri tarafından desteklenen ana bilgisayardan oluşan bilgisayarlı bir ağdır.

İşletmeler farklı profillere sahip olduklarından, çeşitli satış noktalarına da ihtiyaç duyarlar. Örneğin, restoranların, perakende işletmelerin ve marketlerin hepsinin kendine has özellikleri var ve bu yüzden kendi özel ihtiyaçlarını karşılayan bir POS sistemine ihtiyaçları var.

Bir yiyecek dükkanı satış noktasında bir ölçek gerektirir ve özel teklifler durumunda bir kafenin menüleri özelleştirme fırsatına sahip olması gerekir.

Ancak genel olarak, satış sistemine ihtiyaç duyan iki ana işletme türü vardır. Bunlar perakende şirketleri ve restoranlar ve oteller gibi ağırlama işletmeleridir. Bu, biri perakende, diğeri restoran işletmeleri için iki tane uygun POS sisteminin olduğu anlamına gelir.

POS Sistemi Neden Kullanışlı?

POS sistemini kullanmanız işinizi olumlu yönde etkileyebilir.

İş operasyonlarınız üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmanızı sağlar. POS sistemi ile günlük veya aylık bazda hangi ürünleri sattığınızı, depoda kaç tane ürün olduğunu veya ne kadar para kazandığınızı tam olarak bilirsiniz.

Daha iyi analitik düşünme ve planlama yapmayı sağlar.

Örneğin, POS sistemi envanterinizi takip etmeyi, satış süreçlerindeki hareketleri ve eğilimleri fark etmeyi ve analiz etmeyi, satış raporlarınızı ve diğer verileri gelecekteki eğilimleri ve şirketinizin gereksinimlerini daha doğru tahmin edebilmek için analiz etmeyi kolaylaştırır.

İş verimliliğinizi artırmanıza olanak sağlar.

POS sistemi, şirketinizin evrak işlerini yönetmeyi daha fazla zaman kazandırır. Fatura ve siparişleri, satış rakamlarını veya raporları yönetmek çok uygundur. Ofis ortamının yanı sıra POS sistemi, barkod tarayıcılar veya kredi kartı terminalleri gibi farklı POS özellikleri sayesinde günlük satış ortamının verimliliğini de arttırır.

Kişisel müşteri iletişimini daha verimli hale getirmenizi sağlar.

POS sistemi, satın alımlarını tamamlarken en iyi müşterilerinizin iletişim bilgilerini almayı çok kolaylaştırır. Bu bilgiler kişisel teklifler üretmek ve kişisel müşteri iletişimi geliştirmek için değerlidir. 
Böylece bir POS sistemi ile para tasarrufu yapabilir ve karınızı artırabilirsiniz; ayrıca POS sistemi daha bilinçli iş kararları almanıza yardımcı olur.

POS Sisteminin Elemanları

Öncelikle, bir bilgisayar bir POS sisteminin önemli bir parçası olduğu için sistem bilgisayarlarını düşünmeniz gerekir. POS yazılımını çalıştırmak için bir bilgisayara ihtiyacınız var. Bilgisayarlarla birlikte bir POS sistemi satın almak mümkündür, ancak bilgisayarları ayrı olarak satın alabilirsiniz. POS bilgisayarlarının yalnızca POS için kullanılması gerektiğini akılda tutmak önemlidir.

Daha sonra belirtildiği gibi, iş ihtiyaçlarınız için uygun yazılımı seçmeniz gerekir. Pek çok farklı satış noktası çözümü olduğundan, farklı yazılımlar da vardır. Ancak genel olarak POS yazılım paketleri, işletmenizde ihtiyaç duyulan tüm yaygın müşteriyle ilgili işlemleri kolayca yönetmenize yardımcı olacak özellik ve işlevler içerir.

Bulut teknolojisinin gelişimi, bulut tabanlı POS sistemlerine de yol açtı.

Bu sistemlere doğrudan İnternet’ten erişilebilir ve uzaktaki bir sunucuda depolanan işletim için verileri kullanırlar.

Bulut tabanlı POS sistemleri de geniş bir POS donanım yelpazesiyle uyumlu olacak şekilde oluşturulmuştur. Bulut tabanlı POS, bilgisayarlara mobil ve tablet cihazlara ek olarak POS sistemlerinin genişletilmesine de yardımcı olur. Örneğin, iOS tabanlı cihazlarda çalışan bulut tabanlı bir POS sistemi iPad tabanlı bir POS sisteminde de kullanılabilir.

Üçüncüsü, POS sistemi donanımına ihtiyacınız var .

Sistem donanımı, kasa çekmecesi, barkod tarayıcılar, monitör, makbuz yazıcısı, vb. gibi farklı ekipmanlardan oluşur. Ayrıca, sisteme gerekli verileri girebilmek için dokunmatik ekranlara, programlanabilir klavyelere, tarayıcılara ve el terminallerine ihtiyacınız olabilir.

Yeni POS yazılımı seçme – uygulamalı bir yaklaşım

Geleneksel lisanslı POS sistemini , satın almadan önce elde etmek için tek bilgi satış temsilcilerinden gelen sözcüklerden veya çevrimiçi yorumları bulmak için mümkün olduğunca fazla araştırma yapmak gerekir.

Yazılımların ücretsiz deneme sürümlerini indirip inceleyiniz. Kullanım kolaylığını, ortak iş akışlarınızı ve programın günlük kullanım için ne kadar sezgisel olduğunu anlamak eşit derecede önemlidir.
Size ürünlerinin ücretsiz deneme sürümünü sunmayacak herhangi bir şirkete dikkat edin. 

Hala ikna olmadınız mı? İşte ücretsiz denemelerin önemli olmasının nedeni:

Ücretsiz denemeler, Satış Noktası Sistemi teklifini daha iyi anlamanıza yardımcı olur

Muhtemelen POS arayışınızda birçok özellik duymuşsunuzdur, ancak ürünü denemek size bu özelliklerin nasıl çalıştığını gerçekten anlama şansı verir.

  1. Ücretsiz denemeler, POS Sistemi teklifini daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Muhtemelen POS arayışınızda birçok özellik duymuşsunuzdur, ancak ürünü denemek size bu özelliklerin nasıl çalıştığını gerçekten anlama şansı verir.
  2. Ücretsiz denemeler, POS Sistemini çalışırken görmenizi sağlar. Bu, günlük işlerinizde personelinizin öngörebileceği bir şey olup olmadığına karar vermenize yardımcı olur. Genelde birden fazla kişi ücretsiz deneye erişebilir, böylece belirli bölümleri olan personelin, onlar için en önemli olan kısmını test etmelerine izin vererek tüm bölümlerin seçimden memnun olmalarını sağlayabilirsiniz.

Denemeler ve POS Sistemini tanımak biraz zaman ve çaba gerektirebilir. Ancak şu an harcanan zaman ileride sizi birçok sıkıntıdan kurtarabilir. BARKODSİS POS SİSTEMİ  ücretsiz deneme sürümünü indirip inceleyebilir ve sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için daha az zaman ve nihayetinde daha hızlı bir karar vermenize yardımcı olabilir.Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
5 (1 vote)
BarkodSis İndir