Proforma Fatura

ProForma Fatura Nedir?

Bir proforma fatura, malların sevkıyat veya teslimatından önce alıcılara gönderilen bir ön satış faturasıdır . Fatura, tipik olarak satın alınan eşyaları ve nakliye ağırlığı ve nakliye ücretleri gibi diğer önemli bilgileri tarif edecektir. Proforma , Latince “form meselesi” veya “form uğruna”, faturalar genellikle uluslararası işlemlerde, özellikle de ithalatta gümrük amaçlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Proforma Fatura Detaylar

Bir proforma fatura basit bir fiyat teklifinden farklıdır, çünkü satış şartları değişebilir olsa da bağlayıcı bir anlaşmadır. Hemen hemen tüm endüstrilerdeki işletmeler, iç satın alma onay süreçlerini yerine getirmek için pro forma faturaları kullanır. Proforma faturaları, tüm şartların ön plana çıkması gibi bir satış geçtikten sonra tekrar tekrar ileri gidip gelmeyerek satış sürecini kolaylaştırır.

Çoğu profesyonel forma fatura, alıcıya kesin bir satış fiyatı sunar. İlgili vergiler veya nakliye ücretleri gibi komisyon veya ücretlerin tahminini içerir. Her ne kadar pro forma faturası değişebilir olsa da, işlem tamamlandığında alıcıyı beklenmedik ve önemli masraflara maruz bırakmaktan kaçınmak için iyi bir inanç tahminini temsil eder.

Bir firma, mutabık kalınan teslim edilebilir malları göndermeden önce veya sevk edilen ürünlerle birlikte bir proforma fatura gönderebilir . Kesin maliyet, satışla ilgili detaylar içermesine rağmen, ödeme için resmi bir talep değildir. Hiçbir kural, proforma faturanın tam sunumunu veya biçimini belirlemez ve diğer ticari faturalara benzeyebilir veya olmayabilir.

Proforma Faturanın Kullanım Alanları

Eğer taraflar bir satışı çoktan tamamlamışsa, ticari fatura bunu kaydeder. İşlem henüz gerçekleşmediyse, satış firması bir pro forma fatura kullanabilir. Bir firma ayrıca, eğer satış sözleşmesinin şartları, alıcı belirli malları alana kadar tam ödemenin yapılmayacağını belirtirse, bir pro forma fatura kullanabilir. 

Örneğin, bir fırın müşterisi, pro forma faturadaki bir kekin fiyatını kabul edebilir ve fırın hazır olduktan sonra pastayı teslim eder. Müşteri fatura alındığında ödeme yapar. Kesin fatura tutarı, pro forma faturanın tutarıyla aynı veya yakın olacaktır.

Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
0 (0 votes)
BarkodSis İndir