Satış Faturası (Müşteri Faturası)

Satış Faturası Nedir?

Bir satış faturası, bir malın satışını veya malın bir taraftan diğerine devredilmesini ayrıntılarıyla gösteren bir belgedir. Bir satış faturası, bir işlemde tam olarak dikkate alındığına ve satıcının satış faturasındaki detaylı varlıkları alıcıya devrettiğinin yasal bir kanıtıdır .

Fatura nasıl çalışır?

İşlemin türüne bağlı olarak ön muhasebe programı satış faturası oldukça karmaşık veya basit olabilir. Tipik bir perakende satış fişi, alıcıya satılan belirli malları ve her biri için kabul edilen ve ödenen spesifik fiyatı detaylandırdığı için bir satış faturası olarak kabul edilebilir. Örneğin, bir vadeli işlem sözleşmesinin sahibine genellikle vadeli işlem sözleşmesi sona erdiğinde , dayanak varlık için takas edilebilen bir satış faturası görevi gören bir teslimat aracı verilir .

Otomobil gibi önemli miktarda paraya sahip varlıklar için işlem yaparken, satış faturasının doğru bir şekilde tamamlandığından ve satış sırasında elde edildiğinden emin olmak önemlidir.

Bir satış faturası genellikle aşağıdakilerin şeklini alır:

  • Mutlak bir satış faturası, herhangi bir güvenlik biçimini temsil etmemektedir, bunun yerine, esas olarak, genel sözleşme yasası kapsamında olan malların satış sözleşmelerinden başka bir şey olmayan, sadece kişisel mal mülklerinin atamalarını, transferlerini ve diğer teminatlarını gösteren belgelerdir. mal kanunu satışı.
  • Koşullu bir satış faturası, şahsi şahısların herhangi bir şahsa para ödemesi için güvenlik yoluyla devredildiğini veya devredildiğini gösterir. Şartlı satış faturası, fatura sahibine, mal sahibine sahip olma niteliği taşıyan bir güvenlik payına hak kazandıran şahsi el koyma hakkı verilen bir lehine bir güvenlik oluşturur.
Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
0 (0 votes)
BarkodSis İndir