Veri Depolama ve Veri Madenciliği Nedir ?

Bir veri depolama ambarı, mutlaka standart bir veri tabanı ile aynı kavram değildir. Veritabanı, yalnızca en güncel verilere sahip olmak için gerçek zamanlı verileri izlemek ve güncellemek üzere ayarlanmış bir işlem sistemidir. Bir veri ambarı, yapılandırılmış verileri belirli bir süre boyunca toplamak için programlanır. Örneğin, bir veritabanı yalnızca bir müşterinin en son adresine sahip olabilirken, bir veri ambarı müşterinin son 10 yıl içerisinde yaşadığı tüm adresleri içerebilir.

Veri Madenciliği

İşletmeler, araştırma ve veri madenciliğinde kullanılmak üzere veri depolayabilir ve iş süreçlerini geliştirmelerine yardımcı olacak bilgi kalıpları arayabilir. İyi bir veri depolama sistemi ayrıca bir şirket içindeki farklı bölümlerin birbirlerinin verilerine erişmesini kolaylaştırabilir.

Örneğin, bir veri ambarı, bir şirketin satış ekibinin verilerini kolayca değerlendirmesine ve satışların nasıl iyileştirileceğine veya departmanı düzene koymaya ilişkin kararlar almasına yardımcı olabilir. İşletme, ürünlerini daha iyi konumlandırmak ve satışlarını artırmak için müşterilerinin harcama alışkanlıklarına odaklanmayı seçebilir.

Veri depolama ile, şirket müşterilerin geçmişine harcadıkları geçmişe ait verileri (örneğin, 20 yıl) toplayabilir ve bu veriler üzerinde analitik çalıştırabilir. Elde edilen bilgiler tüketicilerinin tercihleri ​​hakkında fikir verebilir; daha büyük satışlarda günün, ayın veya yılın zamanı; veya yıl için en yüksek harcama yapan müşteri.

Etkili veri depolama ve yönetimi aynı zamanda seyahat rezervasyonlarını başlatmak ve otomatik vezne makineleri kullanmak gibi süreçleri mümkün kılan şeylerdir.

Veri madenciliği süreci beş aşamaya ayrılmıştır:

  1. Kuruluşlar veri toplar ve veri ambarlarına yükler.
  2. Daha sonra verileri kurum içi sunucularda veya bulutta depolar ve yönetir.
  3. İş analistleri, yönetim ekipleri ve bilgi teknolojisi uzmanları verilere erişir ve bunları nasıl düzenlemek istediklerini belirler.
  4. Uygulama yazılımı daha sonra verileri kullanıcının sonuçlarına göre sıralar
  5. Son kullanıcı nihayet verileri bir grafik veya tablo gibi paylaşması kolay bir biçimde sunar.
Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
0 (0 votes)
BarkodSis İndir