Yapay Zeka (AI) Tanımı

Yapay Zeka (AI) Nedir?

Yapay zeka (AI), insanlar gibi düşünmek ve onların eylemlerini taklit etmek için programlanmış makinelerde insan zekasının simülasyonunu ifade eder. Terim, öğrenme ve problem çözme gibi bir insan aklına ilişkin özellikler gösteren herhangi bir makineye de uygulanabilir.

Yapay zekanın ideal özelliği, belirli bir hedefe ulaşmak için en iyi şansı olan rasyonelleştirme ve eylemde bulunma becerisidir.

Yapay Zekayı Anlamak

Çoğu insan yapay zeka terimini duyduğunda, genellikle ilk düşündüğü şey robotlardır. Çünkü büyük bütçeli filmler ve romanlar, dünyaya zarar veren insan benzeri makineler hakkında hikayelerle dolu. Ancak hiçbir şey gerçeklerden daha doğru olamaz.

Yapay zeka, insan zekasının, bir makinenin kolayca taklit edebildiği ve en basitinden daha karmaşık olanlara kadar görevlerini yerine getirebileceği şekilde tanımlanabileceği ilkesine dayanır. Yapay zekanın hedefleri öğrenme, muhakeme ve algıdır.

Teknoloji ilerledikçe, yapay zekayı tanımlayan önceki kriterler modası geçmiş oldu. Örneğin, temel işlevleri hesaplayan veya en uygun karakter tanıma yoluyla metni tanıyan makinelerin artık yapay zekayı içerdiği düşünülmemektedir, çünkü bu işlev şimdi doğal bir bilgisayar işlevi olarak kabul edilmektedir.

AI, birçok farklı sektöre fayda sağlamak için sürekli olarak gelişmektedir. Makineler matematik, bilgisayar bilimi, dil bilimi, psikoloji ve daha birçok konuya dayanan disiplinler arası bir yaklaşım kullanılarak bağlanır.

Yapay Zeka Uygulamaları

Yapay zeka uygulamaları sonsuzdur. Teknoloji birçok farklı sektöre ve çevreye uygulanabilir. AI, sağlık endüstrisinde ilaç dozu ve hastalardaki farklı tedaviler için ve ameliyathanedeki cerrahi işlemler için test edilmekte ve kullanılmaktadır.

Yapay zekaya sahip makinelerin diğer örnekleri arasında satranç oynayan ve kendi kendini süren arabaları kullanan bilgisayarlar bulunmaktadır . Bu makinelerin her biri, her bir işlem nihai sonucu etkileyeceğinden, gerçekleştirdikleri herhangi bir işlemin sonuçlarını tartmalıdır. Satrançta sonuç, oyunu kazanıyor. Kendi kendine süren otomobillerde, bilgisayar sistemi tüm harici verileri hesaba katmalı ve çarpışmayı önleyecek şekilde hareket etmesini hesaplamalıdır.

Yapay zeka ayrıca, olağan dışı banka kartı kullanımı ve büyük hesap mevduatları gibi bankacılık ve finans alanındaki faaliyetleri tespit etmek ve işaretlemek için kullanıldığı ve hepsi bankanın sahtekarlık departmanına yardımcı olan finans endüstrisinde uygulamalara sahiptir. AI için uygulamalar, ticareti kolaylaştırmak ve ticareti kolaylaştırmak için de kullanılıyor. Bu, menkul kıymetlerin arz, talep ve fiyatlarının tahmin edilmesini kolaylaştırmak suretiyle yapılır.

Yapay Zekanın Sınıflandırılması

Yapay zeka iki farklı kategoriye ayrılabilir: zayıf ve güçlü. Zayıf yapay zeka , belirli bir işi yapmak için tasarlanmış bir sistemi bünyesinde barındırır. Zayıf AI sistemleri, yukarıdan satranç örneği gibi video oyunlarını ve Amazon’un Alexa ve Apple’s Siri’si gibi kişisel yardımcıları içerir. Asistana bir soru sorarsanız, sizin için cevaplar.

Güçlü yapay zeka sistemleri, insan gibi olduğu düşünülen görevleri yerine getiren sistemlerdir. Bunlar daha karmaşık ve karmaşık sistemler olma eğilimindedir. Bir kişinin müdahalesi olmadan problem çözmesi gerekebilecek durumları ele almak için programlanmıştır. Bu tür sistemler, kendi kendini süren otomobiller gibi uygulamalarda veya hastane ameliyathanelerinde bulunabilir.

Sending
Bu sayfa size yardımcı oldu ise puan verin
0 (0 votes)
BarkodSis İndir